A sportsérülések előkelő helyen szerepelnek a mozgásszervi sérülések listáján, és ezen a téren különösen veszélyeztettek a tapasztalatlan, kezdő sportolók és a magukat régi formában elképzelő újrakezdők.
Sérülést azonban nem csak sportolás során lehet szerezni! A baj bárhol és bárkivel megtörténhet. Otthon, munkahelyen, túrázás és kirándulás alatt is keletkezhetnek kisebb-nagyobb zárt sérülések. Meghúzódhat, zúzódhat vagy kificamodhat a boka, a térd, a csukló vagy egyéb ízület.
Egy kis elmélet: a húzódás, a zúzódás és a ficam
Húzódás során az izmok a túlzott megterhelés hatására tartósan összehúzódnak, görcsbe rándulnak. Mindehhez elég egy elhibázott mozdulat, amit követően hirtelen az izomláznál jelentősebb fájdalom lép fel; emellett izommerevség és gyulladás is tapasztalható.
Zúzódás általában valamilyen külső erőbehatásra (pl. ütés, rúgás) keletkezik, és az izomrostkötegek szerkezetének kisebb-nagyobb mértékű roncsolódásával jár. Szemmel látható vörösödés és lila foltok jönnek létre, és jelentős fájdalmat érez a mozgásában is korlátozottá vált sérült.
Ficam esetén a túlzott erőbehatás következtében az ízületi fej elhagyja az ízületi árkot, és az ízületi szalagok megsérülnek. A ficam ízületi merevséggel és intenzív fájdalommal jár. A sérült tájék dagadt és véraláfutásos, sok esetben szabad szemmel látható az érintett terület deformálódása. Első teendő az elmozdult ízvégek helyretétele és a sérült szalagok helyreállítása, ha kell, akkor műtéti úton.
Ha már megtörtént a baj, szakszerűen kell cselekednünk!
Mit lehet tenni annak érdekében, hogy minimalizáljuk a későbbi károsodást? Hogyan segíthetjük elő a gyógyulást, vagy egyszerűen csak mit tehetünk azért, hogy kevesebb fájdalmat kelljen átélnünk addig, amíg eljutunk az orvoshoz?
A teendők 4 tanács formájában foglalhatók össze. A könnyebb megjegyzés érdekében az angol és a német nyelvterületen is születtek betűszavak. A németeknél mint PECH-szabály, az angoloknál mint RICE-szabály ismert az, hogy mit kell tenni húzódás, zúzódás vagy ficam esetén
1, Szünetet tartani
2, Hűteni
3, Elasztikus kötéssel rögzíteni
4, MLehetőleg megemelni és felpócolni a sérült testrészt
Mi az előnye, ha hűtjük a sérült testrészt?
A hideg lassítja az agynak küldött fájdalom-üzeneteket, így fájdalomcsillapító hatású.
A hideg szűkíti a gyulladás miatt kitágult és áteresztővé vált ereket. Az érösszehúzódást követően az erekből való folyadék-kiszivárgás csökken, a duzzanat lohadni kezd.
A hideghatás hozzájárul a vérömlenyek kialakulásának a megelőzéséhez.
Ha “csak” hideget adunk a fájó testrésznek, akkor nem kell számolni a szintetikus hatóanyagú gyógyszerek jelentette mellékhatásokkal.
Mi a leghatásosabb módszer a hűtésre?
A „hidegterápia” akkor hatékony, ha az gyorsan és jelentősen csökkenti a bőr hőmérsékletét. Erre a célra a vizes zsebkendő vagy a nedves konyharuha kevésnek bizonyul.
Érdemes speciális, optimális méretű, a hűtendő testrészhez könnyen illeszkedő gélpárnát alkalmazni.
Az ULTRAGEL saját gyártású HOT&COLD Hideg/Meleg gélpárna a hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban is lehűthető, és „készenlétben” tartható.
Hidegterápia során körülbelül 15 perc alatt a bőr hőmérsékletének az átlagos 34 °C-ról körülbelül 15 °C-ra kell csökkennie, ezt követően a gélpárna levehető. Ideális esetben a létrejött fájdalomcsillapító hatás akár 2-3 órán át fennmaradhat.
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.