A HiToP® PNP az innovatív, nem hagyományos magas tónusú terápiával („High Tone Power Therapy”) működik, a TENS (elektroterápia) továbbfejlesztésével, amelyet a heidelbergi, düsseldorfi és négy egyetemen alkalmaztak klinikai vizsgálatokban.
13 pozitív eredménnyel értékelt vizsgálat egyéb helyszíneit tesztelték. Gyengéden stimuláló áramimpulzusokat bocsátanak ki, amelyek nagyon magas frekvenciájú oszcillációkkal rendelkeznek.
Felhasználói tapasztalat:
"HiToP 191 PNP – magas tónusú terápia
Régóta mondják, hogy a polyneuropathia ellen nincs segítség. Ez megváltozott! A magas tónusú terápia ok-okozati hatással van az idegek anyagcseréjére, és segít a polyneuropathiában, az októl függetlenül.
Tudtad? Polineuropátia...
….. több mint 200 különböző oka lehet.
….. elektroterápiával (magas tónus, HiToP 191) okozatilag kezelhető.
….. érzéketlenségben és zsibbadásban, vagy túlzott idegi jelekben, mint például égő, bizsergő és erős fájdalomrohamokban nyilvánulhat meg.
….. veszélyes, még ha fájdalommentes is, mert rontja a járásstabilitást.
….. nyugtalanítja és gátolja a felépülést/rehabilitációt abból a betegségből, amely kiváltotta.
A HiToP 191 PNP felszerelése egyszerű, a kezelés az összes páciens mintegy 70%-ánál sikeres, és kellemesnek tartják".
(forrás: https://schuhfriedmed.at/heimtherapie/hitop-191-pnp-hochtontherapie/ )
Páciensek mondták:
Hans Joachim Leidig
"Most végre újra sétálhatok, és élvezhetem az így megszerzett életminőséget."
Hannelore Massel
Amióta elkezdtem a terápiát, újra biciklizhetek, dolgozhatok a kertben és aktívan részt vehetek az életben.
Monika Rothemund-Seibel
"A HiToP otthoni terápiának köszönhetően hosszabb ideig állhatok, sétálhatok és végzem azt a munkát, amit szeretek a divatüzletemben."
Hans Gerten
"Röviden: megérte a vásárlás és már 10 hónap után megtérült! Csak ajánlani tudom a vásárlást!"
Klinikai háttér:
Annak érdekében, hogy ne kerüljön összeütközés a gyógyszerreklám törvénnyel, szeretnénk egyértelművé tenni, hogy a polyneuropathia kezelésére szolgáló HiToP® PNP nem tudja igazolni a hagyományos orvosi elismeréshez szükséges kettős vak vizsgálatokat - a klinikai vizsgálatok magas anyagi költségvonzatából fakadóan.
Mindazonáltal a HiToP® PNP-vel végzett polyneuropathia-kezelés jól ismert a szakértői körökben, mert a vizsgálatok nagyon lenyűgözőek:
• 13 tanulmány 6 különböző egyetemről vagy szakklinikáról 5 országban, összesen 731 tesztalany bevonásával
• Pozitív értékelésű és tudományos folyóiratban megjelent tanulmány
• 2011-től többek között az országos gondozási irányelvekben, mint „amit tehet terápia”
10 éves piaci tapasztalatunkra is számíthatunk:
• 25 000 PNP által érintett személy próbálta ki a HiToP® PNP-t
• Több mint 12 000-en döntöttek a készülék mellett 1-2 hónapos próbaidő után
ÉRDEKESSÉGEK, HÁTTÉR INFORMÁCIÓK
A polyneuropathia kezelésére szolgáló gyógyszerek
Még ha a polyneuropathia fájdalommal is jár, a fájdalomcsillapítók csak részben alkalmasak a kezelésre. Közvetlenül nem hatnak az idegekre, ezért csekély hatásuk van.
Az epilepszia elleni gyógyszerek a túlzott idegi aktivitás stabilizálására használhatók. Az antidepresszánsok is alkalmasak a kezelésre, mivel a depresszió kezelésére használt hírvivő anyagok a neuropátiás fájdalomra is hatnak. A tartós fájdalom opioidokkal enyhíthető. Egyetlen gyógyszer gyakran nem elegendő a polyneuropathia kezelésére. Ezért az orvosok általában a gyógyszerek kombinációját írják fel. Mielőtt az orvos erősebb gyógyszerekhez folyamodik, hatékony, kevés mellékhatással járó gyógymódokat választ. Nem szabad alábecsülni a polyneuropathia kezelésére használt összes gyógyszer mellékhatásait.
Kezelés epilepszia elleni gyógyszerekkel
A gabapentint és a pregabalint elsősorban polineuropathia kezelésére használják antiepileptikumokkal. A gabapentin alacsony dózissal indul, és idővel növelik. A súlyos mellékhatások elkerülése érdekében az adagot csak lassan szabad növelni. A szervezetnek hosszabb időre van szüksége, hogy hozzászokjon a gyógyszerhez. Ha nagy adagra van szükség, a gabapentin hatása hosszú ideig tart. A pregabalin hasonló hatást fejt ki a gabapentinhez hasonló hatóanyaggal. A polyneuropathia elleni epilepszia elleni szerek alkalmazásakor a vérértékek rendszeres ellenőrzése szükséges, mivel változások előfordulhatnak.
Kezelés antidepresszánsokkal
Az amitriptilin és a nortriptilin antidepresszánsok a polyneuropathia kezelésére használhatók. Az amitriptilint este kell bevenni, mert álmosító hatásuk van. A fájdalom megfelelő csökkentése érdekében az adagot fokozatosan kell növelni. A nortriptilinnek hasonló hatása van, mint az amitriptilinnek. Az orvos dönti el, hogy a két gyógymód közül melyiket írja fel. Az ezekben a gyógyszerekben található hatóanyagok elnyomják a fájdalomjelek átvitelét a gerincvelőben.
Kezelés fájdalomcsillapítókkal
A fájdalomcsillapítók alkalmi panaszok esetén alkalmazhatók. Ha a polyneuropathia már előrehaladottabb, az ilyen fájdalomcsillapítók gyakran már nem hatnak. Sok beteg reagál a paracetamolra, de a diklofenak, az ibuprofen vagy az acetilszalicilsav aligha hatékony a polyneuropathiában.
Opioidok polyneuropathia kezelésére
A polineuropathia kezelésére általában opioidként írják fel a Tilidint vagy a Tramadolt. Ezek olyan fájdalomcsillapítók, amelyekkel szemben a beteg rendszeres szedése esetén toleranciát alakít ki. A függőséget okozó pszichés megszokás veszélye miatt a bevitelt az orvos szigorú ellenőrzése szükséges. Mivel a hatás idővel elmúlik, az adagot növelni kell.
Benfotiamin és alfa-liponsav
Egyes betegek reagálnak a benfotiaminra vagy az alfa-liponsavra. Ezeket a gyógyszereket az egészségbiztosító társaságok nem fedezik. A benfotiamin a B1-vitamin prekurzora, és befolyásolhatja az idegek anyagcseréjét. Az idegek anyagcseréje alfa-liponsavval is befolyásolható.
A diabéteszes láb szindróma (DFS) (köznyelvi nevén „diabéteszes láb”) gyakran hosszú távú cukorbetegség (diabetes mellitus) eredményeként alakul ki. A rosszul szabályozott vércukorszint károsítja az ereket és/vagy az idegpályákat. Ez a fájdalomérzet csökkenéséhez és/vagy a végtagok, különösen a lábujjak elégtelen véráramlásához vezet. Az eredmény a diabéteszes láb klinikai képe, amely deformációkon, fertőzéseken és rosszul gyógyuló, krónikus sebeken is megnyilvánulhat. Azonnali és szakszerű kezelés hiányában fennáll a fertőzés továbbterjedésének, legrosszabb esetben az amputáció veszélye.
Kiváltó okok:
Becslések szerint az összes cukorbeteg 15%-a szenved diabéteszes láb szindrómában. Vannak, akik csak orvoshoz fordulva értesülnek cukorbetegségükről, mert rosszul gyógyulnak a sebeik. Ez a kiváltó oka a különféle tüneteknek, amelyek a diabéteszes láb diagnózisát kísérhetik. Mivel a magas vércukorszint (hiperglikémia) hosszú ideig károsítja az ereket és az idegeket az egész szervezetben a végtagok különösen érintettek. Az idegvégződések károsodása miatti észlelési zavar (diabetikus polyneuropathia) azt jelenti, hogy a láb vagy a kéz sérüléseit későn vagy egyáltalán nem veszik észre. Ezek begyulladhatnak és rosszul gyógyulhatnak, ha egyidejűleg keringési zavar (diabetikus angiopátia) is fennáll.
A rosszul szabályozott vércukorszint mellett más tényezők is elősegítik a diabéteszes láb kialakulását. Ide tartozik a dohányzás és a mozgáshiány, de a kezeletlen magas vérnyomás és az emelkedett koleszterinszint is.
Tünetek
Az első tünetek gyakran jóval a diabéteszes láb kialakulása előtt jelentkeznek. Ezeket azonban az érintettek gyakran nem veszik észre, ezért figyelmen kívül hagyják őket. Ezek a perifériás artériás betegség (PAD) kialakulásának jelei is lehetnek. A következő fontos tünetek, amelyek miatt fel kell ülnie és figyelnie kell:
Gyakran viszkető vagy bizsergő láb (szúró érzés)
- Nehezen érezhető lábpulzus (a láb hátsó részének közepén)
- Zsibbadt érzés, mint a lábak, amelyek elgémberedtek
- Fájó vádli futás közben vagy nyugalmi állapotban
A betegség előrehaladtával a diabéteszes láb különböző tünetekkel jelentkezik. Ezek egyrészt a betegség stádiumától, másrészt a meglévő károsodástól függenek. Idegkárosodás (diabetikus neuropátia) és érkárosodás (diabetikus angiopátia) lehetséges. Előfordulhatnak együtt, de egymástól függetlenül is. Az esetek akár 60%-ában a diabéteszes neuropátia a diabéteszes láb szindróma kiváltó oka, és az oka annak, hogy a betegek orvoshoz fordulnak.
Diabéteszes neuropátia
Diabéteszes neuropátiában a megnövekedett vércukorszint idegkárosodást okoz (polyneuropathia). Ennek egyik következménye a fájdalomérzet csökkenése. A sérüléseket egyáltalán nem, vagy túl későn veszik észre, és elfertőződhetnek. A nem megfelelő lábápolás vagy a túl szűk cipő is elősegítheti a diabéteszes láb kialakulását. A diabéteszes neuropátia tipikus tünetei a lábakban:
- Súlyos zsibbadás a lábban és a lábujjakban
- Égő vagy bizsergő érzés a lábában
- Vöröses elszíneződés és észrevehetően száraz bőr
- Erős lábfájdalom pihenés közben, ami különösen éjszaka jelentkezik
- Lábfájdalom, amely mozgással (sétálással) javul.
- Fokozott bőrkeményedés és lábgombásodásra való hajlam
- Megváltozott hőmérséklet-érzés
Charcot láb
A polyneuropathia következtében kialakulhat az úgynevezett Charcot láb. A fennálló túlterhelés ellenére a folyamatos stressz ún. stressztörésekhez vezet a lábfejben. Ezeket a csonttöréseket gyakran nem veszik észre az érintettek a fájdalomérzékenység hiánya miatt. Ennek eredményeként a néha súlyos sérülések ellenére továbbra is nyomást gyakorolnak a lábra. Az eredmény súlyosan deformálódott láb és fekélyek, amelyek a törések okozta nyomási pontokon képződnek.
Diabéteszes angiopátia
A diabéteszes angiopátia károsítja a test kis és nagy ereit. Ezek idővel a lábfejben és a lábujjakban keringési problémákhoz vezetnek, amelyek jellegzetes megjelenéssel járnak együtt, mint például:
- Hideg láb
- Észrevehetően megvastagodott körmök
- Sápadt, kékes bőrszín a lábfejen
- Észrevehetően vékony, pergamenszerű bőr
- Vöröses színű nyomáspontok, amelyek nem tűnnek el
- Fájdalom és görcsök a vádliban járás közben
Diagnózis
Különféle eljárások állnak az orvos rendelkezésére a diabéteszes láb diagnózisának megerősítésére. Az első lépés egy részletes anamnézis, amelyben Önt, mint beteget kikérdezik a kórtörténetéről és az akut tüneteiről. Ezután megvizsgálják a lábait. Az orvos először a bőr állapotára figyel.
Ezenkívül az orvos ellenőrizheti a fájdalom-, hideg- és hőérzetet a lábában. Ha már van seb, akkor azonosíthatja a lehetséges kórokozókat. Szintén fontos a seb(ek) mérése a későbbi nyomon követés és az öt szakasz egyikébe történő besorolás céljából:
0. fokozat (nincs sérülés, de lehetséges deformáció)
I. fokú (a felszínre korlátozódó fekélyek)
II. fokú (mély seb, amely az ínig, a kapszuláig vagy a csontig terjed)
III. fokozat (mély seb ízületi vagy csontkárosodással)
IV. fokozat (Nekrotikus (elhalt) szövet a láb elülső részén vagy a sarokban)
V. fokozat (nekrotikus (elhalt) szövet a láb egészében)
Ha az orvos keringési rendellenességre gyanakszik, különféle vizsgálatok állnak rendelkezésre. A Doppler-szonográfiát gyakran használják diagnosztikai eszközként. Az orvos fájdalommentesen ellenőrizheti az erek áteresztőképességét a lábában és a lábfejében. A lerakódások és szűk keresztmetszetek láthatóvá tehetők a készülék monitorán.
Ha a lábfeje deformálódott, vagy kezelőorvosa csonttörésre gyanakszik, röntgenfelvételt rendelhet. Egyes esetekben mágneses rezonancia képalkotást (MRI) is alkalmaznak. Lehetővé teszi a láb csontos szerkezetének részletesebb áttekintését.
Ha korábban nem volt tudatában a cukorbetegségnek, akkor részletes diagnosztikára is szükség lehet. Vérvizsgálat mellett hosszú távú vércukormérés is indokolt lehet.
Kezelés
A diabéteszes láb kezelése a kiváltó tényezővel, a megemelkedett vércukorszinttel kezdődik. Az érték inzulin adagolásával történő beállításával a normál szintre kerül szabályozásra. Az étrend módosítása és a több testmozgás szintén fontos szerepet játszik abban, hogy hosszú távon kordában tartsuk a cukorszintünket.
A második lépésben az egyéb meglévő panaszait kezeljük. Különösen a fekélyeket és a nyílt sebeket kell gyorsan és szakszerűen kezelni a kórokozók bejutásának megakadályozása és a gyógyulás érdekében. Ez hosszadalmas lehet, és egyedi esetekben sebészeti beavatkozást is magában foglalhat. A legtöbb esetben diabetológus/sebész látja el a sebet. Feladata a sebágy rendszeres megtisztítása a nekrotikus és fibrines lerakódásoktól, hogy a gyógyuláshoz szükséges sebkörnyezet jöjjön létre. Ezt követi a nedves sebkezelés, melynek során a kötést a sebtől függően naponta egyszer vagy kétszer cserélik.
Ha keringési zavarok okozzák nyílt sebeit, ezeket a további kezelés előtt meg kell szüntetni. Ez úgy történik, hogy az elzáródott ereket egy úgynevezett bypass-on keresztül megkerülik. Ez általában egy minimális sebészeti beavatkozást igényel.
Ha fertőzés már előfordult, kezelőorvosa megfelelő antibiotikumot ír fel a tampon levétele után. A klindamicint gyakran használják. A gyógyszeres kezelés célja a kórokozók visszaszorítása, ami azért fontos, hogy megakadályozzuk a fertőzés terjedését a szervezetben. Ellenkező esetben megnő annak a veszélye, hogy a baktériumok bejutnak a véráramba és életveszélyes vérmérgezést (szepszist) okoznak.
Ha csonttörései vannak, vagy felfekvései vannak a lábán, kezelőorvosa megfelelő kezelést fog biztosítani. Bonyolult törések esetén sebészi kezelésre lehet szükség. Ha szükséges, az ortopéd talpbetét vagy speciális lábbeli felírásával enyhítheti a lábra nehezedő nyomást.
Sok esetben szükséges a kísérő fájdalomkezelés, mert különösen a polyneuropathiában szenvedő betegek szenvednek olykor nagyon súlyos fájdalomtól, amely súlyosan befolyásolja az életüket.
Milyen sport tevékenység lehet segítségére a neuropátiás tüneteinek kezelésében?
Minden a megfelelő sportokon múlik!
Ha polyneuropathiát diagnosztizáltak nálad, akkor - sajnos- nem számít, hogy versenyszerűen sportol, vagy alkalomszerűen. A megfelelő sportág kiválasztása azonban a polyneuropathia típusától függ: Ha a tünetek között zsibbadás és hasonló érzékszervi zavarok is szerepelnek, ügyelni kell arra, hogy a sportág ne jelentsen fokozott sérülés- vagy balesetveszélyt. A hosszú ideig tartó mezítláb séta vagy futás éppolyan alkalmatlan, mint a futópad használata. Megfelelő sportág választása esetén a rendszeres testmozgás támogatja az orvos által előírt terápiát. Minél rendszeresebben edz, annál jobb a terápiás támogatás! Ez akkor is működik, ha nincs túl nagy állóképessége, és ezért mérsékelten sportol.
Ezeket a sportokat javasoljuk polyneuropathia esetén:
Ha a polineuropátia miatt a talpérzések zavartak, akkor a lábnak kímélő sportágakat kell választani. A kerékpározás vagy az úszás jól használható, és ha rendszeresen végzi, javítja a személyes erőnlétet. Polineuropátia esetén az erősítő edzés is megfelelő sport. Ha edzőterembe megy, fel kell hívnia az edző figyelmét a polyneuropathiára, hogy alacsony hatású gyakorlatokat tudjon mutatni, és konkrét gyakorlatokat javasoljon. A séta vagy a "walking-séta" is alkalmas polyneuropathiára esetén.
Alapvetően minden olyan sport alkalmas, amely az állóképességet és az erőt edzi, valamint növeli a mozgékonyságot. Az orvos által javasolt terápia támogatása érdekében rendszeresen sportolni kell. Mellesleg, több rövid sportolás, rövidebb időközönként, jobb, mint egy intenzív edzés hétvégén. Ez lehetővé teszi, hogy az anyagcsere és a szervezet lassan hozzászokjon a rendszeres terheléshez. Egy klub vagy sportcsoport tagjaként jelentősen megnőhet az állóképessége.
Speciális torna a lábaknak
Ha a járás vagy a séta kezdetben túl megerőltető az Ön számára, vagy ha polyneuropathia miatt nehezére esik a járás, továbbra is mozgékonynak kell lennie. Ez javítja a lábujjak és a talpak vérkeringését, és megelőzi a további sérüléseket. A lábgyakorlatokat könnyű elvégezni ülve, és akár evés vagy tévénézés közben is. Például álló helyzetben guruljön végig a talpán a lábujjaitól a sarkáig. Ez nem csak a láb izmait erősíti, hanem a vádlit is, és javítja ott a vérkeringést. Emelje fel az egyik lábát, és nyújtsa ki a lábát vízszintesen magától. Mozgassa a lábujjait (mint egy balerina), görgessen masszázslabdát a talpa alá, vagy rajzoljon köröket és figurákat lábbal a levegőben.
Minden mozdulat segít!
Még ha nincs is sok ideje a mozgásra, minden nap mozoghat egy kicsit többet. Inkább menjen fel a lépcsőn, és hagyja ki a liftet. Minél többet mozog a mindennapi életben, annál jobb az egészsége számára. A polyneuropathia esetén a sérülés kockázatának minimalizálása érdekében varrás nélküli harisnyát és jól illeszkedő cipőt kell viselni. Minden nap ellenőrizze lábát mosáskor és ápoláskor, így gyorsan felfedezheti az esetleges hólyagokat vagy egyéb sérüléseket, és kezelheti azokat. Végül a polineuropátia a gyakran zavart fájdalomérzettel a sérülések és fertőzések fokozott kockázatával jár.
Amennyiben egyéb kiegészítő információt szeretne, kérjük bizalommal keresse munkatársainkat! info@ultragel.hu