Vérnyomásmérés szívritmuszavar esetén :
A magyar felnőtt lakosság közel felének vannak vérnyomás problémái. Általában ezt egyáltalán nem észlelik, mert nincsenek látványos tüneteik, ezért nem tartják magukat betegnek.
A szív- és érrendszer szervezetünk egyik legfontosabb pillére.
Annak érdekében, hogy állapotoddal tisztában lehess és időben kezdjél megoldást találni a szív- és érrendszeri problémákra, célszerű rendszeresen ellenőrizni/ ellenőriztetni a keringési rendszert akkor is, amikor még nincsenek tünetek.
A magas vérnyomás legtöbbször nem okoz fájdalmat, ezért a beteg sokszor nem is tud róla, vagy hajlamos a kezelését elhanyagolni. Nem véletlenül hívják a betegséget néma gyilkosnak (silent killer). Nagyon gyakran a szövődmények jelentkezésekor derül ki, hogy az illető tünetei már előrehaladottak, így a kezelés is nehezedik.
Az egészséges betegségtudat kialakítása abban segít, hogy reálisan felmérjük állapotunkat és tudjuk, hogy időben tennünk kell azért, hogy amennyire lehet megelőzzük az állapot romlást.
A kezeletlen magas vérnyomás szövődményei:
A kezeletlen, vagy hosszabb időn keresztül tartó magas vérnyomás az artériák szövet-állagának megváltozásához, szűkületéhez, végső esetben elzáródásához is vezethetnek. Mivel az artáriák az egész szervezetet behálózzák, a késői szövődmények szervenként, azok elégtelen működésében nyilvánulnak meg, hiszen véráramlás már nem lesz megfelelő. Az érfalakon lerakódott zsír, az érfalak rugalmasságának csökkenése mind mind egy egy olyan rizikófaktor, amely végső soron azt a kockázatot növeli, hogy túl sokáig fogunk szeretteink környezetében maradni...
Szövődmény lehet az stroke /agyérgörcs, az agyi erek megrepedése, mely akár végzetes kimenetelű agyvérzést is okozhat. Befolyásolhatja a veseműködést, melynek következménye lehet a keringés és kiválasztás elégtelensége. Elégtelenné válik a koszorúér keringése, végső állapotban kialakulhat a szívinfarktus. A végtagi erek szűkülete akár amputációhoz is vezethet. A szem érkárosodása pedig látásromlást, súlyosabb esetben vakságot okozhat.
A szervezet csodálatossága, hogy komplex módon működik, minden mindennel össze függ. Nem attól halunk meg, hogy elszívunk egy cigarettát, vagy egyszer magas volt a vérnyomásunk. A problémák akkor kezdődnek, amikor a negatív tényezők rendszereződnek és állandósulnak. Amikor egy szervünkön már a tüneteket észleljük (pl. vese, stroke, stb.), ez intő jelnek kelle lennie ahhoz, hogy ne csak mondogassuk, de valóban felismerjük, hogy itt egy folyamat már elindult!
Általánosságban, a vérnyomásmérő készülékek a magas vérnyomás diagnózisának felállításában segítenek, amit a vérnyomás folyamatos monitorozása tesz szükségessé.
Két féle vérnyomásmérési módszer?
A vérnyomásmérés két módszerrel történhet.
Az auszkultációs vagy hagyományos módszer a vérnyomást a Korotkov-hangok figyelésével, felfújható mandzsettával figyeli a felkar körül, a szívvel megközelítőleg függőleges magasságban, általában higany milliméterhez (Hgmm) rögzítve.
A mandzsetta manuálisan beállítható és felfújható, amíg az artéria teljesen el nem záródik (körülbelül 30 Hgmm-rel a szisztolés nyomás felett). Ezután a mandzsetta nyomása lassan megszűnik. Amikor a vér elkezd átfolyni az artérián, a turbulens áramlás a pulzus lüktetését hozza létre (első Korotkov hang). Az a nyomás, amelyen ezt a hangot először észlelik, a szisztolés vérnyomás. A mandzsetta nyomása mindaddig engedhető, amíg a diasztolés vérnyomás elérésekor már nem észlelhető hang.
Az oszcillometrikus módszer egy elektronikus nyomásérzékelőt használ numerikus vérnyomás-leolvasással. A legtöbb esetben a mandzsettát egy elektromosan működtetett pumpa és szelep fújja fel és engedi ki. A mandzsettát először a szisztolés vérnyomás feletti nyomásra fújják fel, majd a nyomást a diasztolés nyomás alá csökkentik. Amint a véráramlás részben újraindul, a mandzsetta nyomása periodikusan változik a brachialis artéria ciklikus tágulásával és összehúzódásával szinkronban. A szisztolés és diasztolés nyomásértékek kiszámítása a nyers adatokból történik egy algoritmus segítségével.